Daday Taşlıbayır Sarkıt Mağaraları

Daday Gezilecek Yerleri, Taşlıbayır Sarkıt Mağaraları: 

Mağaranın girişi 50 x 80 cm. ölçülerinde, kenarları yontulmuş, iki  metre kalınlığında bütün bir kayaya oyulmuştur.  Çevresi ve aşağıya inen yüzeyin üzeri perdahlı, yetmiş derecelik bir eğimle üç buçuk metre derinliğe inilmektedir.

Bu oda duvarlarından üç ayrı yöne açılan oyuklar mevcuttur. Dar oyuklardan birsinden geçerek (diğerlerinin nerelere uzandığı henüz bilinmemektedir.)  diğer odalara  uzanmak mümkündür. Sekiz-on odadan ibarettir. Sondaki iki oda oldukça büyüktür. Yüksekliği sekiz metre eni ve boyu onsekiz-yirmi metre kadardır. Bu son odaya kadar ilerlemek için yaklaşık yüz metre Yürümek gerekmektedir. Çevresindeki dehlizlerin nerelere kadar uzandıkları belli değildir.

Sondaki iki odanın tavanından sular akmaktadır. Bu suyun neticesinde bir metreden dört metreye uzanan sarkıtlar inmektedir. Bu sarkıtlar beyaz renktedir.Bu doğal mağara yer altı su kaynaklarının toplandığı depoların en güzel örneklerindendir.

Mağara  büyük bir turizm potansiyeline sahne olabilecek niteliktedir. Mağara Daday´a  12km. uzaklıktaki Akılçalman köyü sınırları içersinde, Hızar deresi mevkisindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.