Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Günü Etkinliği Yapıldı

Kastamonu Üniversitesi Atlı Spor Topluluğu ve Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü tarafından ‘’Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Günü’’ adlı programı gerçekleştirildi.

Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleştirilen programa Daday Kaymakamı Sayın Mehmet SERT, Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sayın Mehmet Nadir ÖZDEMİR, İlçe Özel İdare Müdürü Bahattin TİFTİK, SYDV Müdürü Sayın Huriye YILMAZ, Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Gülseren ANBARCI, Sayın Cemil KILIÇ, kurum amirleri, yüksekokul akademik ve idari personeli ile topluluk üyesi Kastamonu Üniversitesi’nin farklı fakülte ve yüksekokullarından öğrenciler katıldı. Yoğun katılımın gözlendiği programın açılış konuşmasında Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Nadir ÖZDEMİR, geleneksel okçuluğun tarihimizdeki önemine değinerek, Türkiye’de yeni bir müzik türü olarak tanınmaya başlayan destan müziğinin bizi tarihimize götürdüğünden, Türk tasavvuf kültürü ile harmanlanan bir tür olduğundan, tabiattaki sesler ile uyumlu olduğundan söz etti. Programın yapılmasında katkıları bulunan K. Ü. Atlı Spor Topluluğu Akademik danışmanı Öğr. Gör. Sayın Mustafa SOYDANER’e teşekkür etti.

Öğr. Gör. Sayın Murat YİĞİT’in Geleneksel Türk Okçuluğu’nu tanıtan sunusuyla başlayan program, Türk Destan Müziği sanatçısı Sayın Akdeniz ERBAŞ’ın destan müziği hakkında verdiği bilgilerle devam etti. Sanatçı, Gırtlak müziği olarak galat-ı meşhur olan bu müzik türünün Türk Tasavvuf kültürü ve milli ses ve tınılardan oluştuğunu ve günümüzde Türk cumhuriyetlerinde icra edildiğinden söz etti. Ardından Türk dünyasından orijinal dinletilerle devam eden program dinleyicilerde heyecan uyandırdı.

Daha sonra Daday Atlı Terapi ve Model Binicilik Tesisi’nde de ikramlar eşliğinde Geleneksel Türk Okçuluğunun icrası ve Türk Destan dinletisi gerçekleştirildi. İlçe kurum amirlerinden ve katılan akademik personel ve öğrencilerden büyük beğeni alan dinletinin ardından program tesisin gezilmesi ok atışı etkinliği, plaket ve teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.

okculuk 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.